Praca w Domu: Doradca Finansowy

Doradca Finansowy

DORADZTWO FINANSOWE

Na początku firmy zajmujące się doradztwem finansowym były kojarzone z doradztwem w sprawach i formalnościach kredytowych, jednak tak naprawdę ich zadanie polegało na tym, żeby doradzić klientowi w jakim banku wziąć pożyczkę na najkorzystniejszych warunkach.

Dzięki temu klienci nie muszą chodzić od jednego banku do drugiego, aby szukać informacji oraz ofert.

Na dzień dzisiejszy doradztwa finansowe zwiększyły zakres działania. Oferuje usługi dotyczące kredytów, inwestycji finansowych oraz oszczędności. Dostępne są różnego rodzaju kredyty, takie jak: gotówkowe, konsolidacyjne, refinansowe. Dzięki doradztwu finansowemu możemy poszerzyć wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych krajowych i zagranicznych.

Dewizą firm zajmujących się doradztwem finansowym jest niezależność, jednak w większości przypadków są one powiązane z firmami inwestycyjnymi. Można rzec, że rynek doradztwa finansowego jest obecnie bardzo popularny wśród inwestorów, oraz banków. Dużym plusem tego rodzaju firm jest fachowa obsługa każdego klienta, której nie można doświadczyć w bankach. Ich liczba rośnie z roku na rok, świadczy to o tym, że rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. W tej branży duży wpływ na sukces mają kontakty z klientami oraz prawidłowe wyszkolenie pracowników.
Tomasz Jerosz

JAK ZOSTAĆ DORADCĄ INWESTYCYJNYM?

Uzyskanie licencji doradcy inwestycyjnego wymaga spełnienia kilku bardzo istotnych warunków. Jeżeli stara się o nią obywatej naszego kraju obywateli należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,  w pełni korzystając z praw publicznych oraz nie być uznanym prawomocnym orzeczeniem za winnego jednego z przestępstw określonych w ustawie obrocie instrumentami finansowymi. Mogłoby się wydawać, że nie są to wygórowane wymagania, lecz nie jest to takie proste.

Nadrzednym aspektem jest zdanie trzyetapowego egzaminu organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, obejmującego zagadnienia prawne, rynki i instrumenty, statystykę i wartość pieniądza w czasie, ekonomię, finanse przedsiębiorstw, rachunkowość finansową, analizę sprawozdań finansowych i wiele innych zagadnień dotyczących bardzo ścisłej wiedzy o finansach. Literatura podstawowa proponowana przez KNF zawiera 21, a uzupełniająca 24 pozycje książkowe, które są bardzo ważnym elementem w przygotowaniu do ostatecznego egzaminu.
Ewelina Wrzos

Kama Tuchniewicz